FOTOĞRAFA MİNYATÜR ETKİSİ VERMEK

Bu makale Cenk Çelik tarafından Fotoğrafçılık, Tilt-Shift kategorisi altında 13 Ağustos 2014 Çarşamba günü paylaşılmıştır.

Bazı teknikleri kullanarak çekim yaptığınız gerçek mekanların fotoğraflarının daha masalımsı görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafın minyatür gibi görünmesini sağlayan, Tilt-Shift metodundan esinlenerek yaptığım bir uygulamayı sizlere adım adım anlatmaya çalışacağım...


Yukarıda da belirttiğim gibi bu tekniğin özü Tilt-Shift Metodu diye adlandırılan metodun DOF (Depth of Field) yani alan derinliğini işin içine katarak biraz daha farklı uygulanmasından ibaret. (Tilt-Shift Metodu ile ilgili yazımı buradan okuyabilirsiniz).

Aslında Tilt-shift tekniği ile çekilmiş fotoğraf elde etmek için özel objektifler kullanılmakta ama bizler de bu tür objektiflere sahip olmasak da gelişen bilgisayar yazılımları sayesinde photoshop'un nimetlerinden yararlanarak bu tür fotoğrafları kolaylıkla elde edebiliyoruz. Bazı yerlerde bu tür fotoğraflar Fake Tilt-Shift Photo diye geçse de genel olarak bu tür fotoğrafların artık donanım kullanarak değil de yaygın olarak yazılım kullanarak elde edilmesi sebebiyle fake (sahte) kelimesi artık pek kullanılmamakta ve bu tür fotoğraflardan bahsedildiğinde genelde aklımıza bu fotoğrafların yazılım sonucu elde edildiği gelmekte.

Anlatacağım bu tekniğin uygulaması son derece basit ve fotoğraflarınıza keyif alarak değişik tatlar katabilmenizi vadediyor. Tilt-shift tekniğindeki kısıtlı uygulama alanını bu tekniği kullanarak bertaraf edebilirsiniz (Radiohead'in vokalisti Thom Yorke'un "Harrowdown Hill" klibinde benzer bir yöntemin sinematografideki uygulamalarından olan smallgantics tekniği uygulanmıştır).

Önce bu yöntemi ne tarz fotoğraflarda uygularsak tatmin alıcı sonuç alırız bunu irdeleyelim:

Tilt-shift metodu gibi bu yöntemi uygulamak için de en uygun fotoğraflar objeye ya da odaklanılmak istenilen hedefe yukarıdan bakılarak çekilmiş fotoğraflardır. Yukarıdan çekilmiş fotoğraflar hedeflediğimiz etkiyi daha etkili bir şekilde vurgulamamızı sağlar. Tilt-shift metodu ile çekilmiş örnek fotoğraflardan oluşan galerideki (link) fotoğrafları incelerseniz ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Aşağıdaki fotoğraf bu bölümümüzde finalde elde edeceğimiz fotoğraf olacak. Bu fotoğraf Haziran 2014'te Barcelona'da çok sevdiğim mimarlardan Gaudi'nin eserlerinden Park Güell'de çekildi. Fotoğrafın üzerine tıklarsanız açılan pencereden detayları daha yakından inceleyebilirsiniz.

Park Güell - Barcelona

Aslında fotoğrafın işlenmemiş hali bu şekilde değildi elbette. 5 farklı pozlamayla çekilen fotoğrafa ilk önce HDR Teknikleri uygulandı. Daha sonra değişik filtrelerle istenilen renk-keskinlik ve diğer özellikler kazandırıldı. Bahsettiğim bu işlemler yazımızın konusu olmadığı için işin bu kısmını pas geçiyorum. İlgilenenler için HDR ve Filtreler'le ilgili bölümler mevcut.

Fotoğrafımızın hangi aşamalardan geçip yukarıdaki hali aldığı hakkında genel fikir vermesi açısından fotoğrafın işlenmemiş halini ve son halini aşağıda ilginize sunuyorum (ortadaki imleci sağa sola hareket ettirip iki fotoğraf arasındaki farkı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz):

before
after

Aşağıda 5 farklı pozlama değerine (-2ev,-1ev, 0ev, 1ev, 2ev) sahip fotoğrafları ve bu fotoğraflardan HDR tekniği kullanılarak oluşturulmuş başlangıç noktamız olacak fotoğrafı görmektesiniz. Fotoğrafımız aşağı yukarı hazır ama dikkatli bakılırsa görülecek olan paralel olmayan ufuk noktası, bazı bulanık alanlar ve bu fotoğrafla elde etmek istediğimiz etkiyi bozacak olan elektrik direkleri gibi öğeleri gerekli şekilde düzenledikten sonra esas konumuza odaklanmaya hazırız.

Park Güell - Barcelona

Görüldüğü gibi HDR tekniği sadece iç mekan çekimleri ile sınırlı değildir. Bu tekniği kullaeyapabilirsiniz. Bu yazımı size fikir ve ilham vermesi açısından başarılı bulduğum birkaç HDR fotoğraf örneği ile noktalıyorum + Q . Görüldüğü gibi HDR tekniği sadece iç mekan çekimleri ile sınırlı değildir. Bu tekniği kullanabilirsiniz. Bu yazımı size fikir ve ilham vermesi açısından başarılı bulduğum birkaç HDR fotoğraf örneği ile noktalıyorum.

Eğer yukarıdaki konu hoşunuza gittiyse aşağıdaki makale de ilginizi çekebilir:

İlginizi Çekebilir: Tilt-Shift Fotoğraf Tekniği

Yazar Hakkında

Cenk Çelik

Cenk Çelik

Yorumlar (0)

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.

Icon FOTOĞRAFÇILIK
HDR, TILT-SHIFT...
Icon GRAFİK TASARIM
LOGO, İNFOGRAFİK...
Icon WEB PROGRAMLAMA
JAVACRIPT, PHP, CMS...
Icon WEB TASARIM
HTML, JQUERY, CSS...