TILT-SHIFT FOTOĞRAF TEKNİĞİ

Bu makale Cenk Çelik tarafından Fotoğrafçılık, Tilt-Shift kategorisi altında 17 Ağustos 2014 Pazar günü paylaşılmıştır.

Çekim yaptığınız gerçek mekanların ya da odaklandığınız nesnenin fotoğraflarının daha masalımsı görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Çektiğiniz fotoğrafın minyatür gibi görünmesini sağlayan, yarattığı etkiyle bakanların oldukça beğenisini toplayan fotoğraflar oluşturmamızı sağlayan Tilt-Shift metodunun önce temel prensiplerini ana hatları ile anlatıp, daha sonra bu tekniği sizlere aşamaları ile bir uygulama yaparak göstereceğim...


İlk fotoğraf makinaları önlerinde akordiyon benzeri bir parça bulunan kütlece bayağı bir yer kaplayan büyükçe aletlerdi. Bu akordiyon benzeri parçanın önünde merceği filmin pozisyonuna göre paralel, ya da açısal olarak eğip büken bir mekanizma vardı. Aslında Tilt-Shift Fotoğraf Tekniği lensin (merceğin) görüntü sensörünün önünde açısal hareket etmesi anlamına gelen Tilt Efekti ve sensöre göre yukarı-aşağı olacak şekilde paralel hareket etmesi anlamına gelen Shift Hareketi'nden oluşan iki farklı tekniğin harmanlanmasından ibaret. Bu iki teknik özellikle mimari yapıların çekimlerinde perspektifin daha doğru yansıtılmasını sağladıkları için önemli. Bu yüzden 1960'larda Nikon ve Canon tarafından kompakt makinalar için bu özelliklere sahip lensler üretildi ama tahmin edebileceğiniz gibi bu lensler standart lenslere göre bütçeleri biraz zorlayacak fiyatlara sahipti.

Tilt-Shift Metodu diye adlandırılan metod özel tilt-shift lensleri ile (veya muhtelif el yordamı tekniklerle) elde edilen kısmen flu, kısmen net fotoğraf elde etme yöntemidir. Elde edilen görüntüye farklı bir derinlik katan bu tekniğin temel prensibi; filmin veya görüntü algılayıcısının açısının bozulması ve açısı bozulan yerlerde netlik düzgün oluşmayacağından bu bölgelerde flu bir görüntü oluşmasına dayanmaktadır.

Tilt-shift bir objektife sahip olmadığınızı varsayarak, bu tür fotoğrafları yazılımla (photoshop) nasıl elde edeceğimizi anlatmaya çalışacağım. Burada anlatacağım teknikle elde edilen fotoğraflar bazı yerlerde Fake Tilt-Shift Photo diye geçse de genel olarak bu tür fotoğrafların artık donanım kullanılarak değil de yaygın olarak yazılım kullanılarak elde edilmeleri sebebiyle fake (sahte) kelimesi artık pek kullanılmamakta ve bu tür fotoğraflardan bahsedildiğinde genelde aklımıza bu fotoğrafların yazılım sonucu elde edildiği gelmekte.

Anlatacağım bu tekniğin uygulaması son derece basit. Bu yöntem gerçek mekan fotoğraflarının sanki minyatür modellerle çekilmiş makro görüntüler gibi görünmesini sağlıyor ve fotoğraflarınıza keyif alarak değişik tatlar katabilmenizi vadediyor.


Tilt-Shift Fotoğraf Tekniği Tarihçe


Son yıllarda oldukça popüler olan bu tekniği artık "Instagram" gibi sitelerin ara yüzünü kullanarak fotoğraflarınıza uygulayabiliyorsunuz. Ayrıca "Tilt-Shift Maker" adlı sitede size sunduğu arayüzle birkaç adımda değişik parametreler kullanarak fotoğraflarınız için tilt-shift efekti uygulamayı vadediyor. Bunlar güzel ve başarılı uygulamalar.

Tabii birkaç adım öteye gitmek istiyorsanız (mesela son derece güzel sonuçlar alınan ve sinema ve reklam sektörlerinde kullanılan time-lapse tekniği ile uygulama), olayı instagramdaki bir tuşun ötesine taşıyarak yöntemin temel prensiplerini ve uygulamasını öğrenmek oldukça mantıklı ve faydalı. Böylece instagram gibi sitelerin sunduğu kısıtlı uygulama alanını bu tekniği öğrenerek bertaraf edebilirsiniz.

Olayın boyutunun taşındığı noktaya örnek olarak "The Social Network" filminin kürek yarışı sahnesini gösterebilirim. Bu sahnede bahsi geçen yöntemin sinematografideki uygulamalarından birini görebilirsiniz.


The Social Network Filminden Sahneler


Özetlemek gerekirse uygulaması son derece keyifli olan bu fotoğraf tekniğinde minyatür olarak görünmesini istediğiniz yerin dışında kalan kısımlara gerektiği kadar lens blur efekti verir, hue-saturation ile renkleri yeterince doygun hale getirir ve contrast (ya da curves) yardımıyla zıtlığı arttırarak hedeflediğimiz fotoğrafın ortaya çıkmasını sağlarız.


La Sagrada Familia'dan Manzara  - Barcelona

O zaman lafı daha fazla uzatmadan işe koyulalım ve bu tekniği nasıl uygulayacağımızı aşama aşama görelim:

1 Fotoğraf Seçimi

Öncelikle tilt-shift tekniğini uygulamak için uygun bir fotoğraf seçiyoruz. Tilt-shift metodu gibi bu yöntemi uygulamak için de en uygun fotoğraflar objeye ya da odaklanılmak istenilen hedefe yukarıdan bakılarak çekilmiş fotoğraflardır. Yukarıdan çekilmiş fotoğraflar hedeflediğimiz etkiyi daha etkili bir şekilde vurgulamamızı sağlar. Tilt-shift metodu ile çekilmiş örnek fotoğraflardan oluşan galerideki (link) fotoğrafları incelerseniz ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Uygulamamızı yapmak için anlattığım kriterlere uygun olarak ünlü Katalan mimar Gaudi'nin başyapıtı olan La Sagrada Familia Katedrali'nin kulelerinden birinden çektiğim Barcelona şehrinin bir görüntüsünü içeren ve son aşamada yukarıda görülen sonucu elde edeceğimiz fotoğrafı seçtim.

2 Quick Mask (Hızlı Maskeleme) Moduna Geçiş

Adobe Photoshop programımızda Quick Mask (Hızlı Maskeleme) modunu aktif hale getiriyoruz (klavyeden Q tuşuna basabilirsiniz). Artık Quick Mask (Hızlı Maskeleme) modu devrede.

3 Gradient Tool Seçimi

Gradient Tool kullanarak aşağıdaki işlemi uyguluyoruz (klavyeden G tuşuna basabilirsiniz). Buradan fotoğraftada görüldüğü gibi 4. sıradaki ikonu yani Reflected Gradient'i seçiyoruz.


Gradient Tool Seçimi (Aşama 3)


4 Efekti Uygulayacağımız Bölgenin Seçimi

Şimdi fotoğrafımızda net kalacak bölgeyi seçeceğiz. Bu net kalacak bölgeyi seçerken fotoğrafın neresine odaklanacağımıza ve hangi bölgenin (ya da bölgelerin) flu kalmasını istediğinize karar vermiş olmalısınız. Kararınızı verdiyseniz, bu bölgeyi seçili hale getirmek için farenizin sol tuşuna basın ve net görünmesini istediğiniz alana kadar sürükleyin.

Aşağıda benim seçtiğim bölgeyi görebilirsiniz (Fareyi sol tuşuna basılı bir vaziyette A noktasından B noktasına kadar sarı çizgi ile sembolize ettiğim alanda sürükledim). Bu arada bu çizgi dikey ve düz bir şekilde inmek zorunda değil, fotoğraftaki odaklanılmak istenen bölgeye göre açılı bir şekilde (farenin sol tuşuna basarak çapraz bir şekilde) de çizginizi çekebilirsiniz. Ben burada sadece kolaylık olsun ve rahat anlaşılarak kafaların karışmasının önüne geçilsin diye dik seçimle alanımızı belirleyebileceğimiz bir fotoğraf seçtim.


La Sagrada Familia'dan Manzara (Aşama 4a) - Barcelona


Ayrıca burada dikkat etmeniz ve gözden kaçırmamanız gereken çok önemli bir nokta daha var: Belirlediğiniz ve çizdiğiniz çizgiyle eşit boyda ama zıt yönde bir net alanın daha oluşacağının (A noktasından C noktasına kadar olan yeşil çizginin hizasında bir bölgenin daha otomatik olarak seçili hale geleceğinin) farkında olmalısınız.

Bu çok önemli bir husus çünkü eğer bunu atlarsak fotoğrafta hangi nesnelerin net bölge içine gireceği konusunda hataya düşeriz. Alan seçiminizi yaptığınızda fotoğrafınızın seçili kısmının kırmızımsı bir renge dönüştüğünü göreceksiniz.


La Sagrada Familia'dan Manzara (Aşama 4b) - Barcelona

5 Quick Mask Modundan (Hızlı Maskeleme) Çıkış

Klavyeden tekrar Q tuşuna basıyor ve Quick Mask Modundan (Hızlı Maskeleme) çıkarak Normal Mode'a dönüyoruz. Artık yanıp sönen çizgilerden hangi alanı seçili hale getirdiğimizi görebiliyoruz. Aşağıdaki kesikli çizgiler yanıp sönen alanı gösteriyor.


La Sagrada Familia'dan Manzara (Aşama 5) - Barcelona


6 Flu Bölgeler İçin Lens Blur Filtresi Uygulama

Bunun için programın menü çubuğundan filtrelere ulaşmamızı sağlayan Filter'ı seçiyor ve sırasıyla Filter > Blur > Lens Blur seçeneklerini seçerek açılan pencereden efekti sağlamak için gerekli değerleri giriyoruz. Benim girdiğim değerleri aşağıda görebilirsiniz.


La Sagrada Familia'dan Manzara (Aşama 6) - Barcelona


Gördüğünüz gibi seçili bölge dışında kalan yerler bulanıklaştı. Siz de fotoğrafınız için uygun değerleri belirleyip aynı işlemi kendi fotoğrafınıza uygulayabilirsiniz.

7 Saturation & Curves Ayarları

Minyatür etkisi vermek istediğimiz fotoğraflarda renklerin doygun ve parlak olması bu etkiyi arttırır. Bu yüzden son adım olarak fotoğrafımıza bu etkiyi sağlayacak ayarlamaları yapıyoruz. Önce Saturation (Doygunluk) değerleri ile oynayabilirsiniz (klavyeden CTRL + U  ya da eğer mac kullanıyorsanız + U tuşlarına aynı anda basabilirsiniz). Benim girdiğim değerler aşağıda görülmekte:


La Sagrada Familia'dan Manzara (Aşama 7a) - Barcelona


Sonra fotoğrafımızda odaklanan noktayı daha belirgin hale getirmek için Curves değerleri ile benim aşağıda gösterdiğim gibi oynayabilirsiniz.


La Sagrada Familia'dan Manzara (Aşama 7b) - Barcelona


Burada bu tekniğin normal prosedürü sona erdi ama ben etkiyi biraz daha arttırmak için seçili bölgeyi Adobe Photoshop'un menü çubuğundan Filtreler sekmesini açıyoruz (sırasıyla Filters ve daha sonra Sharpen) ve Sharpen (Keskinleştir) filtresi ile fotoğrafımızın bu bölgesini daha keskin ve vurucu bir görüntüye kavuşturulabiliyoruz. Ben Adobe Photoshop'un Sharpen filtresi yerine daha hassas ayarlama yapılabilen ve daha başarılı sonuçlar üreten Nik Software'in Sharpener Pro 3.0 eklentisini kullandım (bu eklenti ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ilgili yazıyı okuyabilirsiniz).

8 SONUÇ

Aşağıda fotoğrafın tilt-shift tekniği uygulanmadan önceki ve uygulama sonrasındaki hallerini görebilirsiniz.

before
after

Tilt-Shift Fotoğraf Tekniği ile fotoğrafımız daha farklı bir havaya büründü. Bu teknikle sizler de daha masalımsı etkiye sahip fotoğraflar elde edebilirsiniz. Sizleri bu tekniği ne tür fotoğraflarda kullanabileceğiniz konusunda fikir edinmeniz ve ilham almanız için başarılı bulduğum birkaç Tilt-Shift fotoğraf örneği ile baş başa bırakıyorum (daha fazla örnek geniş bir içeriğe sahip olan sizler için derlediğim Tilt-Shift Fotoğraf Galerileri'nde mevcut).


Eğer yukarıdaki konu hoşunuza gittiyse aşağıdaki makale de ilginizi çekebilir:

İlginizi Çekebilir: Fotoğrafa Minyatür Etkisi Vermek

Yazar Hakkında

Cenk Çelik

Cenk Çelik

Yorumlar (0)

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. İsterseniz aşağıdan oturum açabilirsiniz.

Icon FOTOĞRAFÇILIK
HDR, TILT-SHIFT...
Icon GRAFİK TASARIM
LOGO, İNFOGRAFİK...
Icon WEB PROGRAMLAMA
JAVACRIPT, PHP, CMS...
Icon WEB TASARIM
HTML, JQUERY, CSS...